Z kociek lega - Rozumieme nadaným

Rozumieme

Internetový portál projektu celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným
Nadaným
RozumiemeNadaným.sk
Prejsť na obsah

Z kociek lega

Svetové stavby z kociek lega

Dve desiatky svetových architektonických skvostov vytvorili žiaci v Prešove. Zaujímavé vyučovanie realizovali prostredníctvom projektu „Kto sa hrá – nehnevá“. Vyučovanie v predmete obohatenie prinieslo okrem spoznávania svetových stavieb i rozvoj fantázie, jemnej motoriky, logického myslenia a v neposlednom rade i štúdia množstva historických faktov, obrazových materiálov a dokumentov.

Celoročné spoznávanie svetovej architektúry prešovských školákov tvorí v súčasnosti 5931 dielikov stavebnice lega v takmer dvoch desiatkach stavieb. Architektonickú podstatu New Yorku zobrazuje ikonická budovu Flatiron, budova Chrysler, mrakodrap Empire State Building, veža svetového obchodného centra a Socha slobody. Nádhernú scenériu Benátok tvorí most Rialto, bazilika svätého Marka, veža Kampanila svätého Marka, svätý Teodor, okrídlený lev svätého Marka a Most nárekov. V Berlíne upútali pozornosť ikonický Reichstag, víťazný stĺp, veža Deutsche Bahn, berlínska televízna veža a Brandenburská brána. Nemenej zaujímavou je najväčšia fontána v Ríme. Fontánu Trevi navrhol Nicola Salvi a postaviť ju trvalo 30 rokov. Svetovú výstavu, usporiadanú k 100. výročiu Veľkej francúzskej revolúcie, pripomína Eiffelova veža v Paríži. Do Londýna nás priviedla jedna z najznámejších svetových pamiatok - londýnska veža s hodinami Big Ben. Najvyššiu budovu, ktorú kedy človek postavil sme spoznali v Dubaji. Veža Burdž Chalifa je vysoká 828 metrov a má 160 poschodí. Villa Savoye leží na predmestí Paríža vo Francúzsku a bola dokončená v roku 1931. Patrí k stavbám, ktoré najviac ovplyvnili medzinárodný štýl architektúry. Národný pamätník venovaný 16. prezidentovi Spojených štátov pripomínajúci grécky chrám sme spoznali v Lincolnovom pamätníku. Parádny realistický model z kociek lega predstavil slávnu operu v Sydney. Expozíciu 21. storočia predstavuje futuristická stavba Seattle Space Needle. Budova múzea Louvre ležiaceho na brehu Seiny nadčasovo kombinuje renesančnú a modernú architektúru. S viac ako 35 000 vystavenými umeleckými dielami patrí medzi najnavštevovanejšie miesta vo Francúzsku. Komplex hlavného sídla OSN je postavený na východnom brehu ostrova Manhattan u East River. Šikmá veža v Pise prezentuje najznámejšiu pamiatku patriacu do kultúrneho dedičstva UNESCO.

Cestovanie svetom a spoznávanie svetových stavieb prešovských školákov sa skončilo. Aspoň to staviteľské – prostredníctvom kociek lega. Stavebnice LEGO slúžia ako skvelá staviteľská zábava a vzdelávacia hračka pre deti. Naše cestovanie prebieha vďaka celoslovenskej iniciatíve Rozumieme nadaným.

Organizátor
Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Sabinov
Vytvorené WebSite X5
Koordinátor projektu
Mgr. Ľuboš Lukáč, učiteľ, špeciálny pedagóg
Copyright © 2018 - RozumiemeNadaným.sk. Všetky práva vyhradené.
RozumiemeNadaným.sk
Návrat na obsah